ZoomWoman.dkZoomRoom.dkZoomMagazine.dkZoomTema.dkZoomMan.dk
Forsiden
Mode
  Tøj & Beklædning
  Accessories
Personlig Pleje
  Hårpleje
  Hudpleje
  Makeup
  Parfume
Bolig
  Indretning
  Hus & Have
Underholdning
  Musik
  Film
  Bøger
  Kultur
Gossip
  Film Gossip
  Musik Gossip
Ferie & Rejser
  Storbyferie
  Rejse Nyheder
Gastronomi
  Øl, Vin & Spiritus
  Madopskrifter
  Kogebøger
  Drinks
  Bageopskrifter
Elektronik
  Mobil
  Gadgets
Livsstil
  Livsstil
Horoskop
Konkurrencer
Ugens Tema
Bruger Login
Ny Bruger
Mine Favoritter
 Citat
En soldat er en forhenværende civilist, der uddannes til at optræde uciviliseret for at bevare civilisationen.
Halfdan Rasmussen

Til vands, til lands, i luften


Meteorologerne er allerede begyndt at forudse, om påsken slår varmerekord eller bliver et miks af både sol og regn og blæst. Uanset om der ender med at være en sky eller en sol på vejrkortet, så er der masser af oplevelser i Danmark, og VisitDenmark har samlet dem alle.

Tirsdagen den 2. april fylder Danmarks populære forfatter og digter H.C. Andersen 207 år. Det bliver fejret i Odense med gratis adgang til H.C. Andersens Hus og H.C. Andersens Barndomshjem.

I påskeferie er der er også rig mulighed for en tur i naturen, hvor alt er ved at springe ud. På Jagt & Skovbrugsmuseet i Hørsholm kan du prøve at tappe frisk træsaft fra birketræer. Saften er fuld af sukker og kan bruges til både saftevand, sirup og øl.

I Odder tilbyder blomsterforretningen Violen blomsterbinderkursus op til påske, så påskebordet kan blive fint dækket. Hvis der skal fisk på bordet, så er der mulighed for at tage på fisketur på Lillebælt, når Tenna II stævner ud fra Gl. Havn i Fredericia.

Når man nu alligevel er ude til havs, kan man tage forbi Sprogø, der normalt er lukket for offentligheden, men 9. april er dagen for årets første Sprogø-tur, hvor offentligheden kan se resterne af Valdemars Borg, Pigehjemmet, Storebæltsbroen samt flora og fauna på Sprogø.

Med fast jord under fødderne igen er der mulighed for at bestige ”bjerge” i Søhøjlandet. Der er bjergbestigning på programmet i påsken, hvor du kan se Skanderborg lidt fra oven.

Hvis du har højdeskræk eller gerne vil lege gemmeleg, så tag til Viborg og oplev røveren Jens Langknivs gemmested i de underjordiske kalkgruber. Her kan du udforske jordens indre i de ca. en kilometer oplyste minegange helt ned til 60 meter under jorden.

Påsken er fuld af oplevelser for store og små både til vands, til lands, i luften og i dybden i Danmark. VisitDenmark har samlet dem alle på www.visitdenmark.com/paaskeferie, hvor man kan få overblik over påskens mange oplevelser og aktiviteter over hele landet.

Lagt på 26. marts 2012 af LMM
Artikel mulighederUdskrivE-mailGemTilføj til Facebook
 John Masters / Plan Organic
 MADARA
 Weleda
 Aloe Vera Group
 Cosborg
 Tromborg
 Andre artikler under Kultur
Apparatjik på SMK
Koncertfomatet bliver i den grad udfordret, når Apparatjik med lige dele musikalsk og visuelt overskud indtager...
Læs mere
Fyrværkerishow i Tivoli
Selv om Tivoli først runder 170 år den 15. august, tages der fra april forskud på gaverne til gæsterne...
Læs mere
Carl-Henning Pedersen fylder 100 år
I den anledning viser ARKEN en stor udstilling med over 200 af kunstnerens malerier...
Læs mere
Hjælp
Graviditet haves. Smøger haves. Lorte-søstre haves. Mor haves Ikke...
Læs mere
De Nattergale på juleturné
20 år efter trioen sidst stod sammen på livescenen drager De Nattergale nu ud på en landsdækkende turné...
Læs mere
Kunst2100 udstiller igen
52 medlemmer af kunstnersammenslutningen Kunst2100 udstiller for anden gang i Kulturkajen...
Læs mere
 Artikel søgning
Søg i ZoomWoman's artikelbase
 RSS feeds
Få de nyeste artikler fra Kultur via RSS
Tilmeld RSS
 ZoomMan top 5
Hymns from Nineveh klar med ny single
Alternative vinoplevelser
Så længe vi er lykkelige
Super Grønne Juicer & Smoothies
Lun Rejesalat
Annoncering       Betingelser       Kontakt       Om ZoomMagazine.dk       Presse       RSS RSS feeds