ZoomWoman.dkZoomRoom.dkZoomMagazine.dkZoomTema.dkZoomMan.dk
Forsiden
Mode
  Tøj & Beklædning
  Accessories
Personlig Pleje
  Hårpleje
  Hudpleje
  Makeup
  Parfume
Bolig & Indretning
  Bolig & Indretning
Underholdning
  Musik
  Film
  Bøger
  Kultur
Gossip
  Film Gossip
  Musik Gossip
Ferie & Rejser
  Storbyferie
  Rejse Nyheder
Gastronomi
  Øl, Vin & Spiritus
  Madopskrifter
  Kogebøger
  Drinks
  Bageopskrifter
Erotik
  Sex & Samliv
Elektronik
  Mobil
  Gadgets
Livsstil
  Livsstil
Horoskop
Konkurrencer
Ugens Tema
Bruger Login
Ny Bruger
Mine Favoritter
 Vejrudsigt
I dag
Søndag
Man

Tir

Ons

 Citat
Vi har kunsten for ikke at dø af sandheden.
Friedrich Nietzsche

Nøddeknækkeren på Gamle Scene

Foto/photo: Henrik Stenberg

Magasins udstillingsvinduer har siden midt i oktober mindet os om det. På Kongens Nytorv tændes lysene snart, og Hotel D’Angleterre’s overdådige udsmykning vil pryde den gamle bygning inden månedens udgang. Det er snart jul, og Det Kongelige Teater tilbyder traditionen tro danskerne at komme i den rette stemning, der får smilene til at smitte, varmen til at indfinde sig og glæden til at sprede sig. Peter Langdal og Kenneth Greves juleballet, Nøddeknækkeren, er en både magisk og eventyrlig rejse ind i hjertet af god, gammeldags julestemning. Søde sukkerklovne, dansende snefnug, cyklende kinesere, eksotiske arabere og temperamentsfulde kosakker er blot noget af det store persongalleri, der er bygget op omkring hovedpersonen Clara og hendes rejse gennem en eventyrlig verden i jagten på prinsen.

Langdals og Greves juleeventyr bliver hjulpet på vej af en enestående scenografi lavet af Karin Betz, der bl.a. rummer verdens største spejl. En af hjørnestenene i teatermagi er ikke at afsløre for meget. Derfor var det en af de helt store udfordringer, da Karin Betz skulle skabe de tre store spejle, at undgå at reflektere noget, som ikke skulle afsløres. De store spejle giver 2. akt et nærmest kalejdoskopisk præg med et utal af skæve og gådefulde vinkler og gør den i forvejen store skønhed på scenen helt overvældende.

Sidste år var de 25.000 billetter tæt på udsolgte allerede ved premieren, så rigtigt mange måtte gå forgæves. Derfor er antallet af forestillinger i år blevet udvidet, så Det Kongelige Teater gerne skulle kunne imødekomme den store efterspørgsel fra publikum.

Lagt på 20. november 2008 af LMM
Artikel mulighederUdskrivE-mailGemTilføj til Facebook
 Dr.Hauschka
 John Masters / Plan Organic
 Cosborg
 MADARA
 Aloe Vera Group
 La Biosthetique
 Andre artikler under Kultur
Tilbage til ørkenen
Der er heldigvis masser af kærlighed i verden. Derfor er der også masser af kærlighed i verdenslitteraturen...
Læs mere
Spor af lys
En storbygade kan have sine magiske øjeblikke og særlige stemning...
Læs mere
Fyrværkerifestivali Tivoli
Over fem dage trakterer Tivoli gæsterne mellem jul og nytår med en overdådig fyrværkerifestival...
Læs mere
Nytårsfest i Tivoli
Nytårsfest i Tivoli med Erann DD, Jette Torp og SMUK Nytårsshow 2012...
Læs mere
Nyt show fra Anders "Anden" Matthesen
Herning er én af seks byer, som landets førende stand-up komiker gæster...
Læs mere
Warhole & Basquiat på Arken
Udstillingen Warhole & Basquiat fortæller historien om et usædvanligt samarbejde...
Læs mere
 Artikel søgning
Søg i ZoomWoman's artikelbase
 RSS feeds
Få de nyeste artikler fra Kultur via RSS
Tilmeld RSS
 ZoomMan top 5
Eight Hour Cream Skin Protectant Fragrance Free
Mad der sætter gang i forbrændingen
Gå dig slank
Find din egen duft
Alternativ til almindelig kaffe
Annoncering       Betingelser       Kontakt       Om ZoomMagazine.dk       Presse       RSS RSS feeds